Konuşmacılar

Recep tayyip erdogan
Sayın Recep Tayyip ERDOGAN
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Paul kagame
Sayın Paul KAGAME
Ruanda Cumhuriyeti Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı
Moussa faki mahamat
Sayın Moussa Faki MAHAMAT
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı
Ruhsar pekcan
Sayın Ruhsar PEKCAN
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı
Victor harison
Sayın Prof. Victor HARISON
Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik İlişkiler Komisyon Üyesi
Melaku ezezew
Mr. Melaku EZEZEW
Afrikan Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı
Nail olpak
Sayın Nail OLPAK
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı

Panelistler

Ahmet erdal guncan
Ahmet Erdal Güncan
Aktifbank Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

Ahmet Erdal Güncan

Aktifbank Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

1969 doğumlu olan Ahmet Erdal Güncan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur ve aynı üniversitede “İnşaat İşletmeciliği” alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 21 yıllık bankacılık deneyimi bulunan Güncan, 2008 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

Eren kelekci
Eren Kelekçi
Afrika Kalkınma Bankası - Tarım ve Kırsal Finans Bölümü Özel Sektör ve Karma Finans Yatırımları Müdürü

Eren Kelekçi

Afrika Kalkınma Bankası - Tarım ve Kırsal Finans Bölümü Özel Sektör ve Karma Finans Yatırımları Müdürü

Eren Kelekci, yatırım sektöründe 15 yılı aşkın süre zarfında, hem doğrudan hem de fon yatırımlarında geniş bir yelpazede varlık sınıfları, yatırım stratejileri / çözümleri gibi alanlarda deneyime sahiptir. Eren, 2018 yılında Afrika Kalkınma Bankası'na gıda ve tarım alanlarında işlemlere odaklı olmak üzere Tarım ve Kırsal Finans Bölümü Özel Sektör ve Karma Finans Yatırımları Müdürü olarak katılmıştır.

Banka'ya katılmadan önce, danışmanlık çözümü ve teknik yardım mekanizması ile KOBİ'lerin gelişmekte olan ve sınır ötesi pazarlarda desteklenmesine yönelik bir KOBİ Yatırım Platformundan sorumluydu. Eren'in rolü, platformun ve ekibin tasarımını ve yönetimini içerirken, ortak girişimler kurmak ve yerel yatırım ekipleri kurmak; öz kaynak yatırımlarının sağlanması ve yürütülmesi; stratejik ortaklıklar geliştirmek, kurumsal yatırımcılar arasında aktif olarak fon sağlamak ve MENA, Orta Asya ve Güney-Doğu Asya'daki 5 Kurul ve 2 yatırım komitesinde Direktörlük yapmak gibi görevleri de üstlenmiştir. Eren ayrıca Kafkasya ve Orta Asya'daki finansal kurumlar için CEO olarak da görev yapmıştır. Bundan önce, Londra’da bulunan Aviva Investors’ta Avrupa için fonlar / ürün stratejisi yönetiminde bulunurken, Paris’teki Sciences Po üniversitesinde öğretim görevlisiydi.

Kofi asumadu addo
Kofi Asumadu Addo

Kofi Asumadu Addo

Afreximbank - Garantiler ve İhtisas Kredileri Kıdemli Müdürü

Yeminli Mali Müşavir Kofi Asumadu Addo, Afreximbank’ta Garanti ve İhtisas Kredileri Müdürü olarak çalışmaktadır. Afrika'daki ticaret ve ekonomik kalkınma programlarını desteklemek için kalkınma finansmanı alanında Afreximbank’ın küresel İhracat Kredi Kuruluşları, Kalkınma Finans Kuruluşları ve Çok Taraflılarla olan ilişkisini yönetmektedir. Aynı zamanda Banka’nın garanti programından da sorumludur. Afreximbank'a katılmadan önce Gana'daki en büyük banka olan Gana Commercial Bank'ta Finsans biriminde Kıdemli Müdür olarak çalışmıştı. Aynı zamanda Gana Üniversitesi ve Winneba Eğitim Üniversitesi'nde yardımcı öğretim görevlisi olarak görev alan Addo, Polytechnic Yüksek Ulusal Diploması (HND) sınavları için muhasebe ve finansla ilgili konularda Profesyonel ve Teknisyen İnceleme Ulusal Kurulu'nun (NABPTEX) moderatörü olarak görev yaptı. Gana'daki yatırım, proje ve danışmanlık hizmetlerinde yer alan bir şirket olan Ultimate Development Finance’in yönetim kurullarında ve Gana'daki Ashanti bölgesinde mikrofinans sektöründe faaliyet gösteren bir topluluk bankası olan Asante Akyem Rural Bank'ın yönetim kurulunda görev aldı. İngiltere’deki Henley Business School, Reading Üniversitesi, Paris’teki Sorbonne Üniversitesi, ve Gana’daki Cape Coast Üniversitesi'nden mezun oldu. Halen Reading Üniversitesi, Henley İşletme Okulu'nda doktora adayıdır.

Noureddin ennaboulssi
Noureddin Ennaboulssi
Çok Taraflı Yatırım Garantisi Ajansı (MIGA) - Kıdemli Sigortacı

Noureddin Ennaboulssi

Çok Taraflı Yatırım Garantisi Ajansı (MIGA) - Kıdemli Sigortacı

Noureddin Ennaboulssi, Dünya Bankası Grubu'nun siyasi risk sigortası ve kredi geliştirme kolu olan Çok Taraflı Yatırım Garantisi Ajansı’nın (MIGA) Kıdemli Sigortacısıdır. Ennaboulssi 1999 yılında MIGA'ya Özel Projeler Sorumlusu olarak katılmış ve portföy yönetimi de dahil olmak üzere Ajans bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Şu anki görevinde Ennaboulssi, tarımsal ve genel hizmetler sektöründeki projelere yönelik sigortalama sürecinin yanı sıra iş geliştirme sürecine liderlik etmekten sorumludur. Ennaboulssi, MIGA'nın Cezayir, Mısır, Endonezya, Irak, Rusya, Uganda, Ukrayna ve Filistin gibi ülkelerdeki projelere katılımını sağladı. MIGA'ya katılmadan önce Ennaboulssi, mikrofinans kurumlarına borç vermeyi amaçlayan bir kalkınma fonu için yatırım yetkilisi olarak çalıştı. Ennaboulssi, Maryland Üniversitesi'nde biyokimya lisansına ve Washington DC'deki Amerikan Üniversitesi'nden MBA derecesine sahiptir. Arapça, İngilizce, Fransızca ve Portekizce bilmektedir.

Suzan usta
Suzan Usta
Eximbank - Uluslararası Krediler Bölümü Daire Başkanı

Suzan Usta

Eximbank - Uluslararası Krediler Bölümü Daire Başkanı

Suzan Usta, Türk Eximbank Uluslararası Krediler Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır. Usta, Türk müteahhitleri tarafından yurt dışında uygulanan altyapı projelerinin finansmanı konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Uluslararası Proje Kredileri Bölümüne atanmadan önce 4 yıldan fazla Türk Eximbank'ın "Proje Değerlendirme Bölümü"nde çalışmıştır.

Her türlü altyapı finansmanı işlemlerinde, proje değerlendirmesi ve proje finansmanının tamamlanması işlemleri alanlarında çalışan Usta, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin OECD dahil olmak üzere uluslararası kurumlarla ve Türk Eximbank'ın kredi ve garanti programlarından yararlanan veya yararlanabilecek ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerini de izlemektedir. Usta, lisansını Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.